James Webb teleskop ide ‘ekstremno daleko’ i uočava zvezde bebe na ivici Mlečnog puta (slika)


James Webb teleskop (JWST) je, od svog lansiranja na Božić 2021. godine, već bio poznat po tome što donosi ekstremna otkrića, posmatrajući rane galaksije udaljene milijardama svetlosnih godina. Sada je ovaj moćni svemirski teleskop dosegao do ivice naše galaksije, Mlečnog puta. Tim astronoma je usmerio JWST ka periferiji Mlečnog puta, posmatrajući regiju koju naučnici nazivaju “ekstremna spoljna galaksija”. Ova oblast je udaljena oko 58.000 svetlosnih godina od centra Mlečnog puta.

Rezultat ovog galaktičkog istraživanja je impresivna slika zvezdanih jata u trenutku “zvezdane eksplozije” i intenzivnog perioda brzog formiranja zvezda. Pomoću JWST-ovih instrumenata za posmatranje u bliskom i srednjem infracrvenom spektru, tim je mogao da vidi neverovatne slike molekularnih oblaka, konkretno oblaka Digel 1 i Digel 2, koji su dugi više svetlosnih godina. U ovim oblacima, naučnici su otkrili mlade protozvezde koje još nisu prikupile dovoljno materijala da pokrenu nuklearnu fuziju u svojim jezgrima.

Protozvezde ispoljavaju “izlive” superzagrejane plazme, što je takođe primetno na novim JWST slikama. Oblak Digel 2 pokazao je neočekivano aktivno formiranje zvezda i spektakularne mlazove materijala. Naučnici su posmatrali aktivnost u četiri mlada zvezdana jata unutar Digel oblaka 1 i 2, gde je posebno u 2S regionu primećen gust i aktivan region mladih zvezda.

Ovo istraživanje ne samo da dopunjuje prethodne posmatračke podatke nego i omogućava bolje razumevanje procesa formiranja zvezda u različitim okruženjima, što može pomoći naučnicima da razumeju kako različite sredine utiču na formiranje različitih tipova zvezda. Tim planira dalje istraživanje i kombinovanje podataka iz različitih teleskopa kako bi ispio proučavanje evolucije zvezda u ovim oblastima.

Timovo istraživanje je objavljeno u Astronomskom časopisu.

[ Prevod originalnog članka ]

[ Originalni članka ]