Kineski svemirski brod uspešno sleteo na tamnu stranu Meseca


Kineski svemirski brod sleteo je na tamnu stranu Meseca kako bi prikupio uzorke tla i kamenja, što bi moglo pružiti uvid u razlike između manje istraženog regiona i poznatije bliže strane. Modul za sletanje dodirnuo je površinu u krateru poznatom kao Basen Južni pol-Aitken. Misija, deo programa istraživanja Meseca Chang’e, šesta je po redu i druga osmišljena za prikupljanje uzoraka. Prva takva misija, Chang’e 5, donela je uzorke sa bliže strane Meseca 2020. godine.

Ovaj program deo je sve veće rivalstva sa SAD, Japanom i Indijom u svemirskom istraživanju. Kina planira da do 2030. godine pošalje čoveka na Mesec, što bi je učinilo drugom zemljom koja je to postigla posle SAD. Amerika takođe planira da ponovo pošalje astronaute na Mesec, prvi put posle više od 50 godina, sa ciljem do 2026. godine.

Svemirski brod će koristiti mehaničku ruku i bušilicu da prikupi do 2 kilograma materijala sa površine i ispod nje tokom oko dva dana. Uzorci će biti vraćeni na Zemlju u kapsulu za ulazak, koja je planirana da sleti u pustinju u regionu Unutrašnja Mongolija oko 25. juna.

Misije na tamnoj strani Meseca su teže zbog potrebe za satelitom za prenos komunikacije i manje ravnih površina za sletanje. Basen Južni pol-Aitken, najstariji i najveći krater na Mesecu, mogao bi pružiti rane informacije o Mesecu jer je nastao pre više od 4 milijarde godina i ima prečnik od 2.500 kilometara.

[ Prevod originalnog članka ]

[ Originalni članka ]