Sintetički dijamanti su sada čistiji, lepši i znatno jeftiniji od iskopanih dijamanata. Proces stvaranja laboratorijski uzgojenih dijamanata trajao je decenijama i uključivao milione funti pritiska. Dijamanti, koje priroda oblikuje milijardama godina, često su previše nečisti za industrijsku upotrebu ili nakit, a njihovo vađenje je skupo i prljavo.
Laboratorijski izrađeni dijamanti, međutim, mogu se napraviti brže, čistije i jeftinije. Prvi laboratorijski dijamanti proizvedeni su 1950-ih, ali su bili premali i nečisti, korisni samo za niskotehnološke industrijske proizvode. Sa vremenom su metode uzgoja usavršene, omogućavajući proizvodnju dijamanata koji nadmašuju prirodne dijamante po fizičkim, optičkim, hemijskim i električnim svojstvima. Danas laboratorijski dijamanti dominiraju industrijskim tržištem i mogu se masovno proizvoditi kao visokokvalitetni nakit.
Proces proizvodnje dijamanata u laboratoriji uključuje postizanje visokih pritisaka i temperatura, kataliziranjem procesa rastvaranja grafita u dijamant. Pored tradicionalnog pristupa visokog pritiska i visoke temperature, razvijeni su i novi postupci poput hemijske depozicije iz pare (CVD), koji omogućavaju mnogo bržu proizvodnju dijamanata.
Laboratorijski dijamanti mogu biti proizvedeni sa specifičnim nečistoćama koje poboljšavaju njihova optička, mehanička i električna svojstva, čineći ih pogodnim za industrijsku upotrebu i napredne tehnologije kao što su kvantno računarstvo i poluprovodnici.
Sa daljim napretkom tehnologije, laboratorijski dijamanti postaju sve lepši i dostupniji, što menja tržište nakita i industrijske upotrebe dijamanata.