Enigma Velike crvene pege na Jupiteru: Neobjašnjene oscilacije zbunjuju astronome


Velika crvena pega (GRS) na Jupiteru, anticklon dovoljno velik da proguta Zemlju, otkrivena je pre više od 150 godina, ali i dalje pruža nova iznenađenja, posebno kada je NASA-in Hubble svemirski teleskop posmatra iz blizine. Nedavna Hubble-ova opažanja, sprovedena tokom 90-dnevnog perioda od decembra 2023. do marta 2024. godine, otkrila su da GRS nije tako stabilna kao što se ranije mislilo. Podaci pokazuju da se GRS osciluje poput posude želatina.

Teleskop Hubble omogućio je astronomima da sastave vremenski lapse film koji prikazuje nepredvidljivo ponašanje GRS-a. Dok je bilo poznato da se njegova longitudinalna kretnja blago menja, niko nije očekivao da će se i veličina oscilovati. Ovo je prvi put da Hubble, zahvaljujući svojoj visokoj rezoluciji, omogućava da se precizno utvrdi kako se GRS steže i širi dok se menja brzina njegovog kretanja. Trenutno ne postoje hidrodinamička objašnjenja za ove promene.

Shvatanje mehanizama najvećih oluja u Sunčevom sistemu može proširiti teorije o uraganima na Zemlji, što bi moglo doprineti boljem razumevanju meteorologije na planetama oko drugih zvezda. Istraživački tim koristi Hubble kako bi detaljno proučio veličinu, oblik i suptilne promene boje GRS-a. Primetili su da se centralni deo oluje najviše osvetljava kada je GRS na najvećoj veličini u ciklusu oscilacije, što ukazuje na manje apsorpcije čestica magle u gornjoj atmosferi.

Istraživači se nadaju da će u budućnosti, putem drugih visokorezolutivnih slika sa Hubble-a, moći da identifikuju druge faktore na Jupiteru koji utvrđuju temeljni uzrok oscilacija Velike crvene pege.

[ Prevod originalnog članka ]

[ Originalni članka ]