Orionidi: Kiša meteora dostiže vrhunac večeras

Večeras dostiže vrhunac kiša meteora Orionida, pružajući priliku za pogled na svetle vatrene kugle koje prolaze nebom. Godišnja kiša Orionida obično proizvodi 10 do 20 meteora na sat, iako vidljivost ove godine možda neće biti visoka zbog opadajućeg meseca. Najbolje vreme za posmatranje meteora počinje oko 23:00 u nedelju uveče i traje do ponedeljka. Prikaz će biti vidljiv svuda u svetu osim na Antarktiku.

Orionidi se smatraju jednom od najlepših kiša meteora u godini sa metorima poznatim po svojoj svetlosti i brzini, krećući se brzinom od oko 238.000 km/h. Meteorima upravljaju delovi svemirskog otpada koji se sudaraju sa našom atmosferom. U slučaju Orionida, otpad dolazi od Halejeve komete. Svaki put kada se Halej vrati u unutrašnji sunčev sistem, njegov nukleus izbacuje led i prašinu u svemir, koji kasnije postaju Orionidi u oktobru i Eta Akvaridi u maju.

Radiant, odnosno tačka sa koje meteori izgledaju kao da dolaze, je sazvežđe Orion. Međutim, za najbolje šanse da vidite meteore, trebalo bi da svoje oči usmerite na ceo nebo umesto jedne tačke. NASA preporučuje da se pozicionirate 45 do 90 stepeni od radiantne tačke za duže i spektakularnije vatrene kugle.

Preporučuje se udaljavanje od gradske i ulične rasvete i dolazak pripremljeni sa vrećom za spavanje, pokrivačem ili ležaljkom. Legnite na leđa sa nogama okrenutim prema jugoistoku i gledajte na gore da biste obuhvatili što više neba. Potrebno je oko 30 minuta da se vaše oči prilagode mraku i pruže najbolju šansu za posmatranje meteora. Izbegavajte korišćenje mobilnog telefona jer svetlost sa digitalnih uređaja može otežati prilagođavanje očiju mraku.

[ Prevod originalnog članka ]

[ Originalni članka ]