Pre 145 miliona godina, nebo je bilo bojno polje između letećih insekata i najranijih oblika ptica, gde su preživljavali samo najspretniji. Drevne džinovske cikade razvile su okretnija krila kako bi izbegle predatore, što je dovelo do onoga što naučnici opisuju kao “vazdušnu trku naoružanja.” Ovo otkriće može rasvetliti kako su različiti leteći insekti došli do svojih modernih oblika krila.
Studija je istraživala evoluciju leta fokusirajući se na drevne cikade iz porodice Palaeontinidae. Ovi insekti su živeli širom sveta od sredine perioda trijasa do kasnog perioda krede, kada su izumrli. Tim naučnika, predvođen paleoentomologom Bo Wang-om, otkrio je da su cikade iz kasnog perioda krede imale više trougaona krila koja su omogućavala brže i efikasnije letenje u odnosu na ranije cikade.
Promene u obliku krila kod cikada mogle bi se povezati sa pojavom ranih ptica koje su postale dominantne na nebu pre oko 145 miliona godina. Iako su u studiji predložili da je ovo bilo rezultat “vazdušne trke naoružanja” u kojem su cikade evoluirale kako bi nadmašile ptice, stručnjaci predlažu da su i drugi faktori poput konkurencije s drugim insektima mogli igrati ulogu. Studija predstavlja dobar početak za dublje razumevanje evolucije leta kod insekata.