James Webb svemirski teleskop ‘gurnut do svojih granica’ da vidi najudaljenije galaksije ikada

James Webb svemirski teleskop (JWST) je možda uspeo da uoči najranije galaksije u svemiru. Ove potencijalno nove galaksije su toliko udaljene da je svetlost iz njih putovala do Zemlje oko 13.6 milijardi godina. Pripadnici istraživačkog tima otkrili su ove galaksije kao deo GLIMPSE projekta, iako je potrebno dodatno potvrdno istraživanje kako bi se ove galaksije zvanično imenovale i kategorizovale.

Galaksije su opisane kao “visokog crvenog pomaka” zbog toga što se talasne dužine svetlosti iz njih šire kako putuju kroz svemir. Rasprostiranje galaksija u ranom svemiru iznenadio je naučnike, jer pokazuje veću stopu pojave svetlih galaksija nego što se očekivalo.

Ovi rezultati su omogućeni zahvaljujući dubokim GLIMPSE opservacijama i fenomenu gravitacionog sočiva, koji koristi masivni objekti u svemiru da “saviju” svetlost i tako povećaju vidljivost udaljenih objekata. Istraživači su ushićeni otkrićima i veruju da će GLIMPSE projekt nastaviti da donosi značajna naučna saznanja.

Iako mogućnost otkrića još ranijih galaksija postoji, naučni tim nije optimističan da će to biti moguće sa trenutnim sposobnostima teleskopa JWST, posebno zbog rekvizita potrebnih za spektroskopsko potvrđivanje. Ipak, predstojeća istraživanja obećavaju više uzbudljivih naučnih saznanja.

[ Prevod originalnog članka ]

[ Originalni članka ]